Sestavení balíčků optimalizovaných pro CPU

Pokud jste vlastníkem procesoru Pentium, AMD K6, Athlonu nebo Athlonu XP, je možné, že budete chtít použít optimalizace kompilátoru pro zkompilování své verze Kwave, která poběží o několik procent rychleji. Nárůst rychlosti bude u některých systémů až o 30 % , u nichž budou z toho mít zisk funkce, které mají co dělat s manipulací se signálem a se všemi funkcemi, které provádějí složité operace spojené s časem a kmitočtem (jako FFT a Sonagram).

Nemusíte toho o programování vědět mnoho, abyste mohli použít vyladěný kompilér pro sestavení Kwave, ale je možné, že budete potřebovat čas na uvedení kompiléru do provozu a předtím také na jeho nainstalování.

Vyladění RPM

Můžete snadno sestavit balíček RPM, který bude vyladěný pro Athlon, Athlon-XP, Pentium a Pentium Pro (a některé další procesory) pomocí některých vymezení ve vašem rpmrc souboru. Rovněž můžete upravit svůj systémový rpmrc soubor v /usr/lib/rpm nebo soubor.rpmrc ve svém domovském adresáři. Můžete přesně určit řádky s volbami, jako jsou tyto:

optflags: i586 -O2 -march=pentium -DNDEBUG -fomit-frame-pointer
optflags: i686 -O2 -march=pentiumpro -DNDEBUG -fomit-frame-pointer
optflags: athlon -O2 -march=athlon -DNDEBUG -fomit-frame-pointer
optflags: k6 -O3 -march=k6 -DNDEBUG -fomit-frame-pointer
optflags: k7 -O3 -march=athlon-xp -DNDEBUG -fomit-frame-pointer

(Tato hezká kouzla jsem našel na http://www.keywarrior.net/duesti/rpmopt.en.html. Díky Matthiasovi Düsterhöftovi!).

Znamená to, že na architektuře k7 bude balíček rpm sestaven pomocí -O3 -march=athlon-xp -DNDEBUG -fomit-frame-pointer jako volbou pro sestavení atd. Můžete ji rozšířit nebo přizpůsobit podle svých vlastních potřeb. Nastavení použijte předtím na všechny čísti na všechmístech, kde je použito rpmbuild -ta nebo, kde má být vytvořen RPM ze zdrojového rpm pomocí příkazu rpmbuild --rebuild.

Note

Pokud rpm odmítne instalaci vašeho balíčku, protože to vypadá, že nezapadá do architektury vašeho počítače, můžete obvykle nainstalovat pouze vyladěný balíček, a to zadáním dodatečného parametru --ignorearch, a dál si nedělejte starosti.

Jak předat překladač volby pro vyladění ručně

Vyvolání překladače je docela jednoduché. Obvykle stačí správným způsobem nastavit proměnné prostředí CFLAGS aCXXFLAGS a potom provést sestavení, jako obvykle. Kvůli nejlepšímu nastavení se, prosím, poraďte s dokumentací nebo na domovských stránkách odpovídajícího překladače.

Pokud sestavujete Kwave ze stromu zdroje (nezabalený tar.bz2 nebo z Git) je potřeba zadat příznaky před zavoláním. Například:

% CFLAGS="-O4 -march=athlon-xp -mcpu=athlon-xp -pipe" \
CXXFLAGS="-O4 -march=athlon-xp -mcpu=athlon-xp -pipe" \
cmake [source directory]

Pokud sestavujete znovu Kwave ze zdrojového rpm balíčku, následujte, prosím, pokyny v předchozím oddíle.